BOCCIA

Celem głównym projektu „Aktywnym być, zdrowo żyć”  jest nabycie i udoskonalanie umiejętności gry w BOCCIE  grupy 10 dzieci uczęszczających do Zespołu Specjalnego Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 27 w Gdańsku  z niepełnosprawnością intelektualną.

Boccia to sportowa dyscyplina paraolimpijska. Jest grą integracyjną, która oprócz rywalizacji, przynosi satysfakcję i przyjemność. W BOCCIĘ mogą grać osoby niepełnosprawne ale też jest świetną rozrywką dla osób pełnosprawnych, dlatego często podkreśla się walory integracyjne tej gry.  

Projekt „Aktywnym być, zdrowo żyć” ma charakter zajęć sportowo profilaktycznych. Beneficjentami jest dziesięcioosobowa grupa dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, niektóre  z nich mają też deficyty ruchowe, czy problemy ze wzrokiem. 

Projekt BZ WBK „Bank dziecięcych uśmiechów” jest idealną okazją by zrealizować nasze marzenie o możliwości pokazania Bocci w wersji sportowej w sali gimnastycznej dzieciom, które nie mają najczęściej możliwości uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych ponieważ ich rodzin na to nie stać, by za nie płacić.

Temat gry w Boccie w ZSKPiG nr27 w Gdańsku nie jest nowy jednak do chwili udziału w konkursie BZWBK uczniowie bazują na odmianie terenowej tej gry w której używa się bil metalowych, koszty zakupu zestawów do gry w sali są duże i dopiero środku grantowe pozwoliły na zakup profesjonalnego sprzętu. Do tej pory gra w Boccie w sezonie jesienno-zimowym była praktycznie niemożliwa. Nasi uczniowie mają już sukcesy w tej dyscyplinie sportu, w 2016 gimnazjaliści zdobyli pierwsze miejsce w mistrzostwach Gdańska w Bocci. Mamy nadzieję ze systematyczne treningi przyczynią się do dalszych sukcesów.

 Na pewno posiadanie profesjonalnego sprzętu sportowego umożliwi uzyskiwać lepsze wyniki sportowe. W przyszłości, dzięki systematycznej pracy na zajęciach, zawodnicy będą mięli możliwość brania udziału w zawodach w Bocci.

 

image004